top of page

שאלות נפוצות על פרויקט 315

315 logo light HR.jpg
 • מי אנחנו?
  אנו קבוצת אזרחים שמעוניינים במערכת חוק המבוססת על צדק ואמת, ולא על הרשעה בכל מחיר; מערכת שלא נוקטת איפה ואיפה ולא מונעת משיקולים פוליטיים. אין מאחורינו גופים פוליטיים וקרנות עשירות ואת העבודה אנו עושים בהתנדבות על חשבון זמננו הפרטי.
 • מה גרם לנו להתעורר?
  תיקי ה"אלפים" (1000, 2000 ו-4000) נגד ראש הממשלה נתניהו הביאו אותנו לרדת לעומק הדברים ולחקור את האישומים. התמקדנו בעיקר בטענה, שכל מי שחי במדינת ישראל מבין שהיא מופרכת, שנתניהו קיבל מתת שוחד בדמות סיקור אוהד באתר וואלה.
 • מהו בקיצור תיק 4000?
  תיק 4000 הוא התיק ה"כבד" ביותר של התביעה וכולל בתוכו את עבירת השוחד הנוראה. הטענה היא שנתניהו פעל בעזרת כוחו וסמכויותיו לקדם נושאים שבעלי בזק, שאול אלוביץ', היה מעוניין בקידומם, ובתמורה הפנה נתניהו דרישות לאלוביץ' לגבי אופן הסיקור שלו באתר "וואלה" שהיה שייך לקבוצת בזק.
 • האם נטען שהשוחד כלל כסף או טובות הנאה?
  לא, אין כל טענה כזו. המתת היחידה שקיבל לכאורה נתניהו הייתה "היענות חריגה לדרישות בקשר לפרסומים באתר וואלה".
 • מתי הוגש כתב האישום באופן רשמי? מה לוח הזמנים בתיק עד היום?
  כתב האישום הוגש ביום 3.1.2021. לאחר שמיעת טענות מקדמיות התקיים דיון הפתיחה בתאריך 5.4.2021. מאז ועד חודש ספטמבר נחקר עד התביעה הראשי, מנכ"ל וואלה, אילן ישועה. במהלך חקירתו נחשפו חומרים רבים שהושמטו, ברשלנות או בכוונת מכוון, מכתב האישום ומסייעים להגנה. נחשפו גם אמירות רבות של ישועה שאינן נכונות ועומדות בסתירה לדברים אחרים שאמר בחקירתו. בעת כתיבת שורות אלו החקירה הנגדית של אילן ישועה עדיין מתנהלת.
 • מהם ה-315? מאיפה המספר הזה נובע?
  עורכי הדין של נתניהו דרשו שכמו בכל משפט פלילי יפורטו המקרים בהם לכאורה נמסר מתת. בית המשפט דרש מהפרקליטות לפרט את המקרים בהם הייתה היענות חריגה וקבע שאלו המקרים שעליהם ייסוב הדיון כדי לבסס (או לא) מתת שוחד. הפרקליטות הכינה רשימה של 315 מקרים המשתרעים על תקופה של כארבע שנים וכוללים אירועי סיקור מסוגים שונים שלטענתם מוכיחים את המתת שקיבל נתניהו.
 • איפה הצוות שלכם נכנס לתמונה?
  מעט אחרי דיון הפתיחה, באפריל 2021, התחלנו לחקור את 315 האירועים. בעזרת צוות מתנדבים מסור ניתחנו כל אירוע ומצאנו האם הוא באמת קרה, האם הוא חריג במערכת היחסים של פוליטיקאים ותקשורת, והאם נתניהו היה מעורב, גם על פי התביעה. את התוצאות אנו מציגים לכם כעת באתר זה.
 • מה אפשר ללמוד מהאתר?
  כל אחד יכול לצלול כרצונו. ניתן לראות את הדוגמאות הבולטות לאירועים שמפריכים את הטענה הראשית של התביעה בצורה של מצגות. ניתן להסתכל או להוריד כל אחת כקובץ PDF קטן ולשתף. ניתן גם להסתכל על הרשימה המלאה של 315 האירועים ולראות איך סיווגנו כל אחד ומה החלוקה הכללית לסוגים השונים. אפשר להסתכל על ציר הזמן בהתפתחות המשפט ולגשת בכל תאריך לפרוטוקול הדיון ולפרשנות (מצויינת) של העיתונאי אלי ציפורי באתר שלו. כמובן שאתם גם מוזמנים להסתכל בסרטונים ומאמרים שפורסמו על עבודתנו ועל התיק באופן כללי.
 • אתם לא עורכי דין, מה נותן לכם את הסמכות לבקר עבודה מקצועית של הפרקליטות?"
  אמת. אלא שאנו לא נכנסים לשיקולים משפטיים אלא מביאים עובדות לגבי כיסוי תקשורתי שכל אדם יכול להתבונן ולנתח. אנו מאמינים שגם משפט ראוי שיתנהל על פי עקרונות של צדק ואמת ולא על טענות מופרכות שלא עומדות במבחן המציאות.
 • האם תיק 4000 הוא תיק תקדימי?
  בהחלט כן. כיסוי תקשורתי הוא חלק בלתי נפרד מהתהליך הפוליטי במדינה דמוקרטית וראיית סיקור אוהד כמתת שוחד היא האשמה שאין לה תקדים בארץ ובעולם. על אחת כמה וכמה כאשר הסיקור היה שלילי ועוין וכאשר מדובר במשפט חורץ גורלות מדינה שהביא, על פי רבים, אף לחילופי שלטון.
 • יש עוד הרבה עדים, מדוע לא להמתין ולראות מה הם יאמרו?"
  חשוב להבין שגם על פי התביעה, נתניהו לא דיבר מעולם עם מישהו מאנשי וואלה וגם לא עם אילן ישועה. כל ה"היענות החריגה" לכאורה מבוססת על תכתובות בין שאול אלוביץ לאילן ישועה ובין האחרון לאנשי וואלה. ישועה הוא הציר הראשי של התביעה בביסוס מתת השוחד וערעור עדותו עשוי למוטט את כל התזה שלה.
 • לאן יתפתח האתר?
  אנו מתכוונים לעדכן את האתר באופן שוטף עם התפתחות המשפט ולהוסיף לו גם חומר נוסף וצבעוני, כולל סרטוני הסבר מעניינים, כך שכדאי מאד להמשיך ולעקוב. בכוונתנו גם להוסיף מידע על התיקים האחרים שגם הם מופרכים בצורה בלתי נתפסת.
 • היכן אני יכול לעזור?
  כל אחד יכול לעזור בכך שישתף את האתר ככל היותר בכל אפיקי המדיה החברתית וכך יביא אותו לידיעת כלי התקשורת. זו אותה התקשורת שבעת שנתניהו נחקר והואשם עסקה בתיקים יומם ולילה, וכעת מנסה, כאשר כל השקרים נחשפים, להשתיק ולהסתיר את האירועים המסעירים בבית המשפט. תפקיד כל מי שהצדק יקר לו להפיץ כמה שיותר את האמת וליידע כמה שיותר אנשים.
bottom of page